SMS půjčka – bleskové řešení?

Potřebujete vyřešit krátkodobé finanční potíže? Pak by pro vás mohl být zajímavý moderní finanční produkt nazvaný SMS půjčka. Jde o úvěr, který si můžete sjednat jednoduše pomocí SMS zprávy, takže je celý proces schvalování úvěru poměrně rychlý a peníze můžete mít na účtu během jednoho dne.

Bohužel se s SMS půjčkou ale pojí i jisté nevýhody, o kterých byste měli vědět ještě předtím, než si nějakou sjednáte. V tomto článku se vám pokusíme realisticky vylíčit nejdůležitější přednosti i zápory těchto úvěrových nástrojů a poradíme vám, jak si vybrat tu nejvýhodnější půjčku, která vám zajistí peníze ihned.

SMS půjčka a její nevýhody

SMS půjčky jsou nevhodné pro řešení dlouhodobé finanční tísně. Na tyto účely je lepší využít standardních bankovních úvěrů, jejichž schvalování sice trvá delší dobu, ale zase můžete počítat s mnohem výhodnějšími podmínkami, které snižují jejich nákladovost. SMS půjčky jsou vhodné jen z krátkodobého hlediska, neboť při delším trvání by byly příliš drahé. Obecně je jejich největší nevýhodou právě cena. Pokud ji vyjádříme pomocí roční procentní sazby nákladů – RPSN, může se vyšplhat i na desítky tisíc procent.

Jestliže byste si tedy pomocí SMS úvěru zapůjčili několik tisíc korun, po roce byste museli splatit třeba i více než sto tisíc. To kontrastuje s tvrzeními mnohých poskytovatelů SMS půjček o tom, jak jsou jejich produkty levné. Na druhou stranu je nutné zmínit, že tento druh úvěrů se zřizuje zpravidla jen na několik dní a celková výše půjčky se pohybuje od několika stovek až po zhruba patnáct tisíc korun, takže nebudete pravděpodobně muset přeplatit vysokou částku co do absolutního vyjádření.

Kromě vysoké RPSN spočívá nevýhodnost SMS půjček i ve vysokých sankčních poplatcích. Není ničím nezvyklým, že za prodlení se splacením o jeden den budete nuceni na pokutách zaplatit i tisíc korun, což může tvořit 100 % úvěru. Před uzavřením SMS půjčky si tedy velice dobře rozmyslete, jestli a kdy budete skutečně schopni danou částku řádně splatit. Jinak se totiž vystavujete riziku vysokých dodatečných nákladů, které vás za určitých okolností mohou dostat i do úvěrové spirály, z níž se budete dostávat jen velice obtížně. K více informacím o dluhové pasti se dostanete přes tento odkaz.

Výhody SMS půjček

Hlavním pozitivem SMS půjček je rychlost zajištění požadovaného finančního obnosu. V podstatě máte s jejich pomocí možnost získat peníze ihned na účet, který specifikujete v průvodní SMS zprávě. Tyto úvěry jsou díky tomu velice oblíbené mezi lidmi, kterým zbývá už jen několik málo dní do další výplaty, ale nutně potřebují peníze na uhrazení nečekaných výdajů. Obvykle je po schválení půjčky převod peněz ihned na účet zajištěn do několika minut. Celý proces tak od prvního odeslání textové zprávy, přes vyřízení objednávky v úvěrové společnosti až po doručení peněžních prostředků zpravidla netrvá déle než jednu hodinu.

SMS půjčky pro studenty

Někdy je možné narazit i na poměrně výhodnou SMS půjčku, která je prezentována jako studentská. Zpravidla studentům umožňuje získání úvěru za lepších podmínek díky tomu, že většina mladých lidí disponuje určitými stabilními příjmy od svých rodičů, což poskytovatelům SMS půjček dává větší jistotu, že jim budou peníze včas vráceny.