Jak poznáte seriózního nebankovního poskytovatele půjček?

Zpráv o tom, jak nebankovní společnost podvedla klienty tím, že jim zatajila příliš vysoké poplatky za půjčku, jste už četli bezpočet. Možná právě proto máte strach si nebankovní půjčku vzít, i když by se vám tolik hodila. Dobrá zpráva: strach mít nemusíte, protože se právě naučíte poznat seriózního poskytovatele.

Má požádáno i licenci

Od prosince 2016 v České republice platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, která má jeden hlavní cíl: pročistit nebankovní sektor tak, aby půjčky online nabízely jen seriózní firmy a lidé tak měli jistotu, že si půjčí za předem jasně definovaných podmínek.

Novela je na nebankovní subjekty přísná, nově může úvěry poskytovat jen společnost, která má požádáno o licenci u ČNB a později tuto licenci získá, prokázala kapitál ve výši 20 000 000 Kč, vede ji osoba s minimálně středoškolským vzdělání aj. (více na toto téma zde). Fakt, jestli firma o licenci požádala, ověříte snadno v online registru na webu ČNB. O vydání licence mohly subjekty požádat do začátku března 2017. ČNB obdržela 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. Z původních několika desítek tisíc tedy na trhu zůstane jen hrstka z nich.

APNÚ jako důkaz zájmu a pocitového jednání

Ověřte si také, jestli je vámi vybraná společnost členem APNÚ. Je to Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů, funguje jako dobrovolné sdružení. Členové se zavazují k dodržování etického kodexu. Ten nařizuje vždy uvádět veškeré informace k danému úvěru tak, aby byly pro klienta srozumitelné a lehce dohledatelné.

Díky APNÚ jsou rychlé SMS půjčky mnohem přívětivější a dostupnější většině lidí. K zakládajícím členům patří Via SMS s.r.o., která aktuálně nabízí výhodnou půjčku zdarma až do výše 8000 Kč na 30 dní i pro ty, kdo mají záznam v registru dlužníků.