Když u vás přebývá dlužník = reálná hrozba exekuce?

Hostíte u sebe doma milované dítě, které však kromě uplakaných očí přineslo do vašeho příbytku ještě několika milionové dluhy? Podali jste mu pomocnou ruku a slíbili, že mu ochotně pomůžete dostat se z nepříjemné situace, do které se dostalo vinou vlastní nebo vinou nezodpovědného manžela, případně manželky? Pak si koledujete o problém jménem exekuce. Ačkoli se to zdá velmi nepravděpodobné a téměř nemožné, letošní novinky týkající se spotřebitelských úvěrů a exekucí exekutorům otevírají dveře také od vašeho bytu.

Co když exekutor opravdu zazvoní

Má vaše dítko nebo jiný člen domácnosti dluhy? Mějte na paměti, že hned druhá adresa, na které jej budou exekutoři hledat, bude právě ta vaše. A rozhodně nespoléhejte na to, že se k vám exekutor dostaví po osobní konzultaci nebo mírumilovném telefonním hovoru. Na co se v takové situaci připravit? Rozhodně vyhledejte veškeré doklady dokazující vaše právo (paragony se jménem) nejen k dané bytové jednotce, či jiné nemovitosti, ale zejména k elektronice, spotřebičům, ale třeba také ke kuchyňské lince nebo jinému vybavení domácnosti. Dobrým tipem, který aktuálně koluje internetem, je pořídit si notářský zápis, ve kterém je nutno shrnout veškerý majetek náležící třetí osobě, nikoli dlužníkovi. Bude-li tento notářská zápis stvrzen, exekutor by vám položky tvořící jeho obsah neměl zabavit.

Z exekuce kamerový záznam

Od nového roku vstoupil v platnost zákon, který exekutorům ukládá pořizovat kamerové záznamy bezprostředně při vykonávání exekutorského zásahu. Takový kamerový záznam však nemusí exekutor vykonávat sám z vlastního přesvědčení, ale musí jej pořídit v případě, že si o to osoba exekucí dotčená požádá. Tento záznam dokládá, že během výkonu exekuce nedošlo k porušení práv dlužníků ani exekutorů. A důkaz lze použít třeba i u soudu.