Čekala na vás po Vánocích prázdná peněženka nebo vybílené bankovní konto? Tato skutečnost však nijak neobměkčí energetický a vodárenský úřad, pronajímatele bytu nebo pokladní v supermarketu, kteří po vás budou požadovat zaplacení zálohy na vodu, či elektřinu, úhradu nájmu nebo zaplacení rodinného nákupu. Jak vyřešit situaci, která si doslova žádá o větší, či menší finanční injekci? Možnosti máte celkem dvě – buďto požádat o pomoc banku ve svém okolí, nebo nebankovní instituci. Každá možnost však má svá pro a proti…
Výhody a nevýhody půjčky u banky
Pokud jste zamířili pro půjčku do banky, připravte se na to, že bankovní úředník bude zkoumat vaši současnou finanční situaci, platové ohodnocení i to, zda jste v minulosti neměli se splácením úvěru, či půjčky problém. V případě, že banka shledá vaši žádost o finanční výpomoc za oprávněnou, nic nebrání tomu, aby vám půjčku poskytla. Problém však může nastat tehdy, kdy se svým vlastním zapříčiněním nebo úředním omylem ocitnete v registru dlužníků nebo je váš příjem nedostatečný. Nastane-li některá z těchto situací, vaše žádost o půjčku bude s největší pravděpodobností zamítnuta. Hlavní výhodou půjčky u banky je nižší výše měsíčních úroků, případně úroků z prodlení. Hlavní nevýhodu můžeme spatřovat v poměrně přísných podmínkách, které poskytnutí půjčky předcházejí.
Výhody a nevýhody půjčky u nebankovních institucí
Zamítne-li banka vaši žádost o půjčku, nezbývá vám nic jiného, než žít tzv. „z ruky, do huby“ nebo se obrátit na nebankovní instituce, kterých v ČR rok od roku přibývá. Výhodu nebankovních institucí můžeme spatřovat ve větší ochotě, kterou půjčování peněz provází. Pro některé instituce není problémem půjčit člověku s nižším příjmem „na občanku“, „na směnku“ nebo člověku se záznamem v registru dlužníků. Také vyřízení žádosti je poměrně rychlé a snadné. Nevýhodou půjček u nebankovních společností jsou vyšší úroky spojené s rizikem, které musí nebankovní instituce podstupovat.