Potřebujete si půjčit peníze? Vybírejte pečlivě a s rozvahou

V životě každého z nás se občas vyskytnou situace, které jsme neplánovali a ani si je nepřáli. Vyrovnat se s nimi a co nejzdárněji je vyřešit však musíme. Mnoho takových situací je spojeno s financemi. Ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, potřeba vyřešit bydlení, zajistit dětem studia… Důvodů, proč potřebujeme navýšit finance, je nekonečné množství.

Půjčit si? Ano, nebo ne?

Pokud vám nestačí vaše vlastní finance, obvykle se obracíte na některou z finančních institucí. Samozřejmě po dlouhém a pečlivém uvážení. Vzít si úvěr bez rozmyslu se nevyplácí a místo vyřešení aktuálního problému byste si mohli založit na problém budoucí, jenž by mohl přerůst do obrovských rozměrů.

Pokud jste se tedy rozhodli pro půjčku, jistě pro to máte dobré důvody. Bohužel, či spíše bohudík, podmínky při poskytování půjček a úvěrů jsou dnes velmi přísné. Bankovní i nebankovní instituce nahlížejí do registrů a prověřují platební historii každého žadatele. A zde není na jakoukoli benevolenci prostor. Pokud je ve vaší složce uveden nějaký, třeba i malý škraloupek, bývá žádost v drtivé většině případů zamítnuta.

Půjčka bez registru vyžaduje vaši zvýšenou obezřetnost

V takových případech je možným řešení obrátit se na instituci, která nabízí poskytnutí nebankovní půjčky bez registru. Nalézt takovou společnost není v naší internetové době problém, nabídek je velké množství. A stejně tak je velké množství různých podmínek, které tyto společnosti mají. Proto je nutné a určitě se vyplatí všechny důkladně prostudovat a vytvořit si přehlednou tabulku ke srovnání půjček. Na jaké údaje a skutečnosti byste se měli zaměřit především?

O jakou společnost se jedná

Subjektů, které nabízejí nebankovní půjčky je mnoho. Než se pro některou z nich rozhodnete, zjistěte si o ní co nejvíce informací. Poptejte se známých na případné osobní zkušenosti, vyhledejte informace na internetu, navštivte diskuse s názory a recenzemi lidí, kteří již služeb této společnosti využili.

Úroky, poplatky, sankce

Zaměřte se na zjištění veškerých nákladů, které jsou s poskytnutím úvěru spojené. Mezi ně patří výše RPSN, což je roční procentuální sazba nákladů a ze zákona musí být u každého úvěru uvedena. Zaměřte se ale také na všechny poplatky jednotlivě. Například poplatky za poskytnutí úvěru, vedení úvěrového účtu, pojištění při neschopnosti splácet apod. Zjistěte, zda je při poskytnutí úvěru požadována například zástava nemovitosti. Pozornost věnujte také sankcím, které společnost uvaluje na dlužníky, kteří se například opozdí se splátkou nebo dostanou do jiných problémů. Právě tyto sankce jsou často spouštěčem nekončících potíží, kdy se dotyčný člověk pro jedno pochybení dostal do kolotoče placení pokut, které neberou konce.

Než podepíšete, dejte si na čas

Pokud jste si pečlivě vybrali společnost, u níž se rozhodnete požádat o úvěr, buďte obezřetní i při samotném jednání. V žádném případě se nenechte zmanipulovat a ovlivňovat. Buďte pevně rozhodnuti, o jak vysokou částku chcete žádat, jak vysoké měsíční splátky jsou pro vás únosné a na jaké případné další poplatky a sankce jste ochotni a připraveni přistoupit. Pokud by se při osobním jednání tyto podmínky lišily od těch, které jste si předem zjistili, tak raději smlouvu s tímto subjektem neuzavírejte.

V případě, že je po této stránce vše v pořádku a podpisu smlouvy nic nebrání, dejte si na čas a celou si ji důkladně prostudujte včetně textu s malými písmeny. Právě tam se totiž mohou skrývat různé záludnosti a dodatky ohledně sankcí, pokut apod. V žádném případě se nenechte do podpisu smlouvy uspěchaně nutit a trvejte na tom, že si ji chcete v klidu přečíst. Při jakékoli pochybnosti či špatném pocitu se na vše podrobně vyptejte. Protože důležité je nejen vše důkladně pročíst, ale také správně pochopit.