Máte záznam v registru dlužníků? I tak si můžete půjčit.

Nový zákon o spotřebitelských úvěrech ukládá poskytovatelům povinnost důsledněji kontrolovat bonitu žadatele, tedy jeho schopnost úvěr zaplatit. Jedním ze způsobů je kontrola registrů dlužníků (SOLUS, CERD, CBCB, NRKI), do nichž můžou zadávat údaje nejen finanční společnosti, zabývající se poskytováním půjček, ale i pojišťovny, mobilní operátoři nebo dodavatelé energií.

Není to ovšem jediný způsob, jak zjišťovat platební schopnost klienta, a zákon jasně nedefinuje, kterými prostředky má být žadatel lustrován. Proto i dnes máte šanci půjčit si peníze, i když máte v některém z registrů záznam.

Půjčky bez přihlížení k záznamu v registru

Všechny banky do registrů nahlížejí a mají jednoznačnou povinnost přihlížet ke skutečnostem, jež jsou s konkrétním žadatelem spojeny. Jestliže tedy máte záznam, do banky raději ani nechoďte.

Pokud jde o nebankovní instituce, většina z nich sice do registrů nahlíží, není to ale jediné a rozhodující kritérium pro posouzení vaší platební morálky. Registr slouží spíš jen k posouzení, zda se jedná o ojedinělý případ nebo jste klient s velmi špatnou platební morálkou. Také je zásadní informací, kdo zápis s vaším jménem provedl, jestli banka kvůli nesplácení úvěru nebo jste se opozdili s platbou elektřiny nebo paušálu a telefon.

Takže přesto, že není termín technicky správný, stále ještě nabízí nebankovní poskytovatelé půjčky bez registru.

Kdo vám půjčí bez registru pár tisíc před výplatou

Potřebujete jen pár tisíc na krátkodobé překlenutí nedostatku hotovosti? Půjčky před výplatou jsou řešením, i když máte záznam. Vyřizování těchto krátkodobých půjček je totiž založeno na rychlosti uspokojení klienta, její schvalování se tedy obejde bez zdlouhavé administrativy a ověřování. Na druhou stranu je samozřejmé, že si za tuto benevolenci nechají poskytovatelé zaplatit. Poplatky za tyto rychlé půjčky a hlavně sankce za nesplacení jsou opravdu vysoké. Výjimkou jsou první půjčky zdarma, což je propagační akce k získání nových klientů. U těch neplatíte za poskytnutí úvěru nic, týkají se vás pouze sankce za nezaplacení.

Půjčky s delší dobou splatnosti, kde nevadí záznam v registru

Jestliže potřebujete větší částku s delší dobou splatnosti, je situace poněkud horší, stále se ale najdou ochotní věřitelé. V následující tabulce najdete některé z těch, kdo vám za určitých podmínek půjčí i se záznamem v registru dlužníků:

 

 ČÁSTKASPLATNOST POZNÁMKA
Providentaž 130 000 Kčaž 36 měsícůpůjčka v hotovosti
Smart půjčkaaž 70 000 Kčaž 16 měsícůpůjčka v hotovosti
Ferratum Credit Limitaž 35 000 Kčneomezenárevolving
Zonkyaž 500 000 Kčaž 84 měsícůpůjčka od lidi

 

 

Nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti

V případě, že potřebujete opravdu vysokou částku a máte nemovitost, kterou můžete za poskytnutou půjčku ručit, nabízí se vám možnost i v případě, že máte záznam v registru.

Je to například půjčka od společnosti ACEMA Credit Czech a.s.

  • Částka: 100 000 Kč – 5 000 000 Kč
  • úroková sazba od 6,4 % p.a.
  • RPSN od 7,72 %
  • Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let

Poskytnutí půjčky a vedení úvěrového účtu je zdarma. Nevýhodou je ručení nemovitostí i v případě, že si půjčujete částku nepoměrně nižší, než je cena nemovitosti. Navíc je celý proces vyřízení půjčky dost dlouhý, protože je nutné provést odhad nemovitosti.

Podobně poskytuje půjčku i společnost VITACREDIT s.r.o.

  • Půjčka: 50 000 Kč – 1 880 000 Kč
  • RPSN od 9,9 %
  • Doba splatnosti: 12 měsíců – 20 let

Ani zde neplatíte poplatek za poskytnutí půjčky a vedení účtu, vyřízení je opět dost zdlouhavé. Půjčku ale můžete získat i v případě, že už máte exekuci.