Zeje vaše peněženka prázdnotou? Na bankovním kontu bliká nula nebo červená hodnota? Z čeho zaplatit nájem, vánoční dárky nebo Silvestrovskou oslavu? Jakým způsobem financovat nenadálé výdaje spojené například se zdravotní péčí (která bude v případě spolknutí kapří kosti nezbytná)? Jako nejefektivnější a zároveň nejrychlejší řešení se jeví bezpochyby půjčka. Narazit však můžete v případě, že jste se vinou vlastní nebo omylem úřadů dostali do registru dlužníků, případně neseženete věřitele nebo nemáte dostatečný příjem. Kam pro půjčku teď? Poslední možností je využít nabídek nebankovních institucí, které se prezentují tím, že půjčí každému a na počkání. A právě v těchto vodách můžeme narazit na „velké ryby“ – společnosti, kterým rozhodně nejde o pomoc druhým…
Kdo provádí dohled?
Na poskytování půjček v České republice dohlíží tři skupiny subjektů. Do první skupiny se řadí Česká národní banka, která kontroluje zejména bankovní a platební instituce, které se na zprostředkování nejrůznějších druhů půjček, úvěrů a hypoték specializují. Další skupinou je Česká leasingová a finanční instituce a jednotlivé subjekty v ní organizované, které dohlížejí na poskytování půjček u větších úvěrových a leasingových společností. Třetí a zpravidla nejméně bezpečná skupina je tvořena ostatními institucemi, které nenáleží do dvou skupin výše uvedených.
Nesolidní společnosti aneb jak je poznat?
V případě, že se obrátíte na některou společnost, na kterou dohlíží první, či druhá skupina institucí, vesměs se ničeho obávat nemusíte. Problém nastává tehdy, pokud potřebujete peníze opravdu rychle, máte záznamy v registrech a nemáte se čím zaručit. V této situaci sáhnete zřejmě po nebankovních institucích, nad kterými provádí dohled ostatní společnosti z třetí skupiny. Zde se mějte na pozoru. Nikdy nikomu dopředu neplaťte žádné zálohy ani finance za zprostředkování. Pokud po vás instituce vyžaduje podepsání bianco směnky, od takových také ruce pryč. A poslední rada na závěr: vždy si pečlivě čtěte to, co podepisujete!