Bankovní vs. nebankovní půjčky aneb, jaký je mezi nimi rozdíl?

Zvýšení DPH, zdražení plynu i elektřiny, růst cen základních potravin – tyto a spoustu dalších nepříjemných informací se na nás valí z hlavních televizních zpráv, úvodních stran internetu i novinových stránek. Většina českých domácností žije tzv. od výplaty k výplatě.

Naše peněženky zejí prázdnotou a ani do budoucna nás zřejmě nic pěkného nečeká. A zvláště před Vánoci často pociťujeme nedostatek finančních prostředků. Mnoho z nás pak proto sahá po půjčce. V České republice existují dva druhy půjček – půjčky bankovní a nebankovní. Jaká jsou jejich specifika a (ne)výhody? To se dozvíte na následujících řádcích.

Bankovní půjčky

Nejrůznější druhy půjček, úvěrů a hypoték poskytují téměř všechny české banky. Získat bankovní půjčku však není ani trochu snadné. Nejen, že bankovní instituce zkoumá vaši bonitu a výši příjmů, také pečlivě zkontroluje to, jestli se vaše jméno nenachází v nechvalně známém rejstříku dlužníků.

Pokud vás banka shledá jako způsobilým pro poskytnutí půjčky, můžete si gratulovat. Ve většině případů se však objeví něco, díky čemu vám žádost schválena nebude. Pokud máte ručitele, který se za vaši půjčku zaručí, může banka změnit názor a půjčku vám poskytnout. V opačném případě vám nezbyde nic jiného, než se obrátit na nebankovní instituce.

Nebankovní půjčky

Největší výhodounebankovních půjček je především jejich snadná dostupnost. Taková půjčka vám totiž může být poskytnuta i v případě, že vám banka žádost o půjčku zamítne. Další nemalou výhodou tohoto druhu půjček je rychlost vyřízení i následné získání finančních prostředků.

Ve většině případů stačí vyplnit žádost prostřednictvím formuláře na internetu, na základě které budete kontaktováni zástupcem společnosti. Zde nehraje žádnou roli ani váš příjem, ani ručitel nebo zápis v registru dlužníků. Nevýhodou nebankovních půjček je vysoký úrok a sankce za nedodržení podmínek splácení.